اسید نیتریک چیست و چه کاربردهای دارد؟

اسید نیتریک

همانطور که قبلا نیز گفته شد اسید نیتریک یکی از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت است که بنام جوهر شوره نیز معروف است. در این مقاله درباره اینکه اسید نیتریک چیست صحبت خواهیم کرد.
از این ماده بیشتر برای شستشو استفاده می شود.

نام های دیگر اسید نیتریک

از جمله نام های دیگر اسید نیتریک عبارتند از : نیتریک اسید، جوهر شوره، اسید ازته، نیترات هیدروژن، اسید ازوتیک و ازوتیک اسید
و فرمول شیمیایی آن HNO3 است
اسید نیتریک خالص بی رنگ است اما نمونه های قدیمی تر به دلیل تجزیه به اکسیدهای ازت و آب، زرد رنگ هستند.
این اسید دود کننده و بسیار خورنده با نقطه انجماد ۴۲- درجه سانتی گراد و نقطه جوش ۸۳ درجه سانتی‌گراد است و یک معرف آزمایشگاهی رایج و مهم صنعتی است.
اسید نیتریک خالص بی رنگ است اما نمونه های قدیمی تر به دلیل تجزیه به اکسیدهای ازت و آب، زرد رنگ هستند.
اسید نیتریک اسیدی بسیار قوی و خورنده است. این اسید در حالت خالص وقتی که تازه تولید شده، بی‌رنگ است اما با گذشت زمان مقداری از اکسید نیتروژن و آب آن تبخیر شده و رنگی زرد را نشان خواهد داد.

بشکه نیتریک

دمای اسید

این اسید در دمای پایین، درون آب کاملا حل خواهد شد. اسید نیتریک یکی از مواد رایج در تمامی آزمایشگاه‌ها و از اصلی‌ترین مواد صنعتی است. یکی از دلایل اصلی خرید اسید نیتریک، ساختن آمونیوم نیترات برای کودهای شیمیایی است. این اسید همچنین در ساختن مواد منفجره مثل نیتروگلیسرین، پلاستیک‌ها و رنگ‌ها کاربرد دارد.

فروش اسید نیتریک

فروش نیتریک اسید بیشتر با غلظت ۶۸ درصد در مقیاس تجاری انجام می‌شود و اگر به صورت غلظت بیشتر از ۸۶ درصد فروخته شود، اسید نیتریک دودزا محسوب شده و پس از خرید اسید نیتریک با این غلظت باید هنگام باز کردن درب این محصول از ماسک مخصوص استفاده شود، زیرا در صورت استنشاق باعث سوختن ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد. بر اساس مقدار دی اکسید نیتروژن موجود در غلظت‌های بالا، اسید نیتریک دودزا، در غلظت بالای ۹۵ درصد اسید نیتریک سفید و در غلظت ۸۶ درصد اسید نیتریک قرمز نامیده می‌شود.

نقطه انجماد

نقطه انجماد این ماده، منفی 40 درجه سلسیوس است و در صورت انجماد، به یک جامد سفید رنگ تبدیل می‌شود. همچنین این ماده در دمای 83 درجه سلسیوس شروع به جوشیدن می‌کند.
محلول غلیظی که از این اسید در بازار موجود است، اسید نیتریک 65 درصد است که ما بقی آن را آب تشکیل می‌دهد. اسید نیتریک 65 درصد غلظت 16 مولار دارد و دارای درصد وزنی 68 درصد است. این محلول به رنگ زرد کم رنگ است.

کاربرد اصلی

اصلی‌ترین کاربرد و علت خرید اسید نیتریک در صنعت تولید کودهای شیمیایی با استفاده از آمونیاک برای تولید آمونیوم نیترات است. همچنین از دیگر استفاده‌های این اسید تولید مواد منفجره مانند نیتروگلیسیرین، تری نیترو تولوئن (TNT)، سایکلو تری متیلن تری نیترامین (RDX) می‌باشد که همین امر باعث می‌شود که بنیادهای نظامی و سلاح‌سازان در سراسر دنیا مقدار زیادی از آن را خریداری کنند.

[کل: 0 میانگین: 0]