آنادایزینگ چیست؟

رنگ آنادایز یا آنودایز کردن فرایندی برای اتمام آلیاژهای آلومینیوم است که از اکسیداسیون الکترولیتی سطح آلومینیوم برای تولید یک پوشش محافظ اکسید استفاده می کند.
پوشش آندی از اکسید آلومینیوم هیدراته تشکیل شده و در برابر خوردگی و سایش مقاوم در نظر گرفته می شود.
روکش ها دارای ضخامت 0.1 تا 1.0 میلی متر هستند و در واقع شفاف هستند ، اگرچه ممکن است رنگی باشند. برخلاف اکثر موارد دیگر ، آنودایز کردن درخشش طبیعی ، بافت و زیبایی خود فلز را حفظ می کند.
روکش آنودایز شده سخت ، بادوام است ، هرگز لایه برداری نخواهد شد و در شرایط عادی هرگز از بین نمی رود.

هدف از آنادایزینگ چیست؟

هدف از آنادایز، تشکیل لایه ای از اکسید آلومینیوم است که از آلومینیوم در زیر آن محافظت می کند.
لایه اکسید آلومینیوم ، نسبت به خوردگی و سایش مقاومت بالایی دارد.
انواع آنودایزینگ وجود دارد که لایه ای از اکسید متخلخل ایجاد می کند که می تواند با رنگ های ارگانیک یا رنگدانه های فلزی رنگ شود و به آلومینیوم یک پایان تزئینی و محافظ می دهد.
به طور خلاصه ، اهداف اصلی برای آنادایزینگ عبارتند از: مقاومت در برابر خوردگی ، مقاومت در برابر سایش و مواد آرایشی

آیا آنادایزینگ خطری هم دارد؟

وقتی صحبت از پوشش می شود ، آنودایز کردن یک فناوری ایمن و سازگار با محیط زیست است ، همانطور که امروزه فرآیندی را تمیز می کند.
آنودایز کردن یک فرآیند اکسیداسیون طبیعی است.
این محصول فرآورده های مضر یا خطرناکی ایجاد نمی کند و به سلامتی انسان یا محیط زیست آسیب نمی رساند. مزایای دیگر این موارد عبارتند از:
• رنگهای آنادایز تجزیه نمی شوند
• مقاومت در برابر حرارت تا 1،221 درجه فارنهایت (نقطه ذوب آلومینیوم)
• آنودایز کردن از مواد شیمیایی ساده مبتنی بر آب استفاده می کند که به راحتی قابل درمان هستند و هیچ محصول جانبی مضر را آزاد نمی کنند
• فرآورده های جانبی مایع قابل بازیافت هستند و به فرآیند بازگردانده می شوند
• محصولات جانبی جامد را می توان برای مصارف دیگر از جمله: آلومینیوم ، پودر بیکینگ ، مواد آرایشی ، روزنامه و کود جدا کرد.
• فرآورده های فرعی اصلی هیدروکسید آلومینیوم بی ضرر هستند و سولفات آلومینیوم می توانند به عنوان فیلتر در فرآیند تصفیه فاضلاب کارخانه های تصفیه فاضلاب شهری استفاده شوند.

چه کسانی ALL برای تغییر آن پیشنهاد می شوند؟

اکثر آلیاژهای آلومینیوم اکسید آلومینیوم را در یک مخزن آنودایزینگ تشکیل می دهند ، بنابراین پاسخ به این سؤال به فرآیند آنودایزینگ و نتیجه مطلوب بستگی دارد. مس حاوی سری 2000 به طور کلی سخت ترین آنودایز کردن و سری 5000 یا 6000 ساده ترین است.

آیا می توانید قطعات برنجی یا فولادی را می توان آنادایز کرد؟

خیر. قسمتی که میخواهیم آنادایز کنیم فقط باید از جنس آلومینیوم باشد.
ریخته گری ها برای آنودایز کردن چالش برانگیز هستند زیرا اغلب متخلخل هستند. آلیاژ مورد استفاده برای ریخته گری آندایزینگ 518 است. C443 نیز مناسب است ، اما ذاتاً مقاوم در برابر خوردگی نیست. اینها آلیاژهایی هستند که برای نقاشی ترجیح می دهند زیرا پیش درمانی رنگ به ریخته گری ضعیف شبیه به مواد شیمیایی آندایزینگ حمله می کند.

درباره جوشکاری چیست؟

قطعات را می توان قبل از آنادایز کردن جوش داد. استفاده از میله جوش داده شده 5356 اکیداً توصیه می شود ، اگرچه هنوز برخی تغییر رنگ رخ می دهد. 4043 بدترین انتخاب است زیرا وقتی آنودایز می شود ، یک رنگ سیاه و سفید به نظر می رسد. قبل از آنادایز کردن ، جوشکاری باعث کاهش یکپارچگی مکانیکی می شود و مشکل تغییرات ظاهری را برطرف نمی کند. جوشکاری بعد از آنودایز کردن ایده خوبی نیست زیرا اکثر فرایندهای جوشکاری نیاز به هدایت الکتریکی دارند و در صورت استفاده از جوش ، باید پوشش آندی از زمین دور شود. این همچنین باعث ایجاد یک آشفتگی ناخوشایند در اطراف منطقه جوش می شود.

آنادایز ینگ چقدر طول می کشد ؟

تنها چند ساعت طول می کشد تا پردازش و بسته بندی یک قسمت انجام شود. بیشتر آنودایزرها از چند روز تا چند هفته به برنامه ریزی ، پردازش و فاکتور پروژه ها نیاز دارند. زمان سرب بیشتر از چهار هفته برای آنودایز کردن نادر است.
چگونه می توانم آلومینیوم آنودایز شده را پاک کنم؟
تمیز کردن آلومینیوم آنودایز شده با تکنیک مناسب آسان است. از آنجا که آنودایز کردن بسیار سخت است ، می خواهید از یک روش تمیز کننده ساینده با یک صابون ملایم استفاده کنید. از پاک کننده های سخت اسیدی یا قلیایی استفاده نکنید ، زیرا ممکن است فلز را از بین ببرد. برای مراقبت از محلول از حلالها استفاده کنید. بهتر است ابتدا یک ناحیه آزمایشی را امتحان کنید. یک روش توصیه شده استفاده از اسفنج تمیز کننده ساینده با مایع شستشوی ظرف ملایم است. همیشه ابتدا یک منطقه کوچک را امتحان کنید تا از بروز یک مشکل گسترده جلوگیری کنید.

هارد آنادایز چیست؟

Hardcoat به یک پوشش آندی بسیار ضخیم و سخت اشاره دارد. این نوع آنودایز کردن با یک حمام شبیه به فرایند استاندارد گوگرد انجام می شود ، اما با کاهش دما تا حدود 32 درجه فارنهایت کاهش می یابد تا سرعت انحلال کاهش یابد. یک ولتاژ بالاتر اعمال می شود تا پس از شروع ،کند شدن مقدار عایق پوشش ، روند پوشش به ادامه کار خود ادامه دهد.

 

برای خرید رنگ آنادایز می توانید با ما تماس بگیرید.

فروش رنگ آنادایز

 

منبع

[کل: 0 میانگین: 0]