خواص اسید نیتریک

اسید نیتریک

قیمت اسید نیتریک

این ماده که بنام اسید نیتریک بیشتر معروف است دارای خواص های زیادی می باشد که در این مقاله بصورت مفصل راجب آن توضیح خواهیم داد.
اسید نتیریک جزو پرکاربردترین مواد شیمیایی در صنعت می باشد که بیشتر برای شستشو و مواد شوینده کاربرد زیادی دارد. در کشاورزی از این ماده برای نرم کردن خاکها و آماده کردن آن برای رشد گیاهان استفاده می شود.
همچنین کشاورزان برای از بین بردن شوری خاکها و تزریق اکسیدان به خاک نیز از اسید نیتریک استفاده می کنند. قیمت اسید نیتریک در بورس نیز قیمت ثابتی ندارد.
این مواد شیمیایی آزمایشگاهی زرد رنگ بوده و یا می تواند بی رنگ باشد. اسید نیتریک دارای بوی تندی می باشد.

کاربردها

اسید نیتریک ماده ای بسیار مهم است که به عنوان ماده اولیه برای تولید مواد دیگر استفاده می شود. این امر باعث اهمیت آن در صنایع شیمیایی و دارویی می شود. این اسید همچنین جزئی از باران های اسیدی است و به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی در موشک ها به عنوان سوخت مایع مورد استفاده قرار گرفته است.
اسید نیتریک به شکل پودری نیز موجود می باشد که به شکل تک آبه و سه آبه موجود می باشد. این مواد شیمیایی خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد و می تواند تمامی فلزات را به غیر از طلا حل نماید. برای بازیافت زباله ها نیز از این مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شود.
برای تولید نیترات آمونیوم از اسید نیتریک استفاده می شود. برای استخراج طلا از ای نوع از مواد شیمیایی استفاده می شود و همچنین برای بازیافت ضایعات الکترونیکی نیز از اسید نیتریک استفاده می شود. برای سوخت موشک نیز از اسید نیتریک استفاده می شود.
بیشترین کاربرد این اسید بصورت آزمایشگاهی در دانشگاه هاست که اغلب از آن به عنوان یک معرف آزمایشگاهی استفاده می شود. از اسید نیتریک رقیق شده برای ساخت چوب افرا و کاج استفاده می شود تا آنها را کهنه تر نشان دهد. این ماده همچنین در صنایع غذایی مورد استفاده قرار گرفته و به تمیز کردن مواد غذایی و تجهیزات و غیره کمک می کند.
یکی از مواد شیمیایی صنعتی غلیظ که خاصیت خورندگی دارد اسیدنیتریک می باشد.

نام های دیگر

اسید نیتریک که همچنین به نام های جوهر شوهره و روح نیتر شناخته میشود، یک اسید معدنی بسیار خورنده است.
اسید نیتریک به عنوان واکنشگر ابتدایی برای نیتراسیون افزودن گروه نیترو به طور عمومی به یک مولکول آلی استفاده میشود.
این اسید به صورت ترکیبی با اسید هیدروکلریک یا به تنهایی برای تمیز کردن نوارهای کاور شیشه ای و اسلایدهای شیشه ای برای کاربردهای میکروسکوپی استفاده می شود. این ماده همچنین برای تمیز کردن شیشه قبل از نقره اندود کردن در هنگام ساخت آینه های نقره ای استفاده می شود.

نکات ایمنی

استشمام، بلعیدن یا تماس (پوشت، چشم) با بخار، دودها یا مواد ممکن است آسیب شدید سوختگی یا مرگ به همراه داشته باشد. واکنش با آب یا هوای مرطوب ممکن است گاز سمی خورنده یا آتش گیر آزاد کند. واکنش با آب ممکن است گرمای زیادی تولید کند که باعث افزایش غلظت گاز در هوا می شود.
این ماده برای پوست، چشم و دستگاه تنفسی خورنده است. بلعیدن آن خورنده است. استنشاق آن ممکن است باعث واکنش های مشابه آسم شود. آسیب دیدگی آن میتواند سبب تورم در گلو شود.
اگر شخصی مقدار زیادی از این ماده شیمیایی را تنفس کند، شخص را به یک باره به هوای باز انتقال دهید. اگر تنفس او قطع شد احیای تنفس دهان به دهان دهید. شخص آسیب دیده را گرم و به حالت استراحت نگه دارید. در صورت امکان خیلی سریع به پزشک مراجه شود.

کاربردهای دیگر اسید نیتریک

از جمله کاربردهای اسید نیتریک به موارد زیر می توان اشاره نمود.
از این اسید در مهندسی هوافضا, بصورت گسترده بعنوان اکسید کننده در سوخت مایع موشک ‌ها استفاده می‌ گردد.
در صنعت مواد منفجره، برای تولید مواد منفجره مانند TNT، پنبه تفنگ، نیترو گلیسیرین و … از این ماده استفاده می‌ شود.
در کودسازی، برای تولید کودهایی نظیر کلسیم نیترات، آمونیوم نیترات و … استفاده می‌ گردد.
در تولید نمک ‌های نیترات مانند آمونیوم نیترات، نقره نیترات، کلسیم نیترات و … استفاده می‌ گردد.
در صنعت فولاد اسید نیتریک جهت از بین بردن و حذف اکسیدهایی که در سطح انواع فولادها تشکیل شده و آماده سازی سطح جهت عملیات ضد خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. از این اسید جهت آماده سازی سطوح استیل های ضد زنگ با کربن پایین مانند سری 200 (کروم ، نیکل ، منگنز) ، سری 300 (نیکل ، کروم ) و سری 400 (کروم ) استفاده می گردد.
علاوه بر فولاد و انواع آلیاژهای استیل ضد زنگ ، در سایر فلزات مانند آلومینیوم ، زیر کونیوم و … نیز مصرف دارد.
هنگام استفاده از غلظت های بالای این اسید یا هنگام گرم کردن با آن تا بالاتر از دمای اتاق این کار باید در زیر هود مجهز به سیستم شستشو انجام شود.
دستکش (لاستیک بوتیل یا نئوپرن) ، عینک محافظ در برابر مواد شیمیایی ، سپر صورت و پیش بند باید هنگام کارکردن با غلظت های بالا یا مقادیر زیاد (بیشتر از ۴ لیتر) اسید نیتریک استفاده شود.
بخارات ، مه و محلول های اسید نیتریک می تواند چشم و پوست را به شدت بسوزاند. بخارات این اسید سیستم تنفسی را تحریک می کند و هنگام استنشاق غلظت بالای بخار آن باید فورا با اورژانس تماس گرفت زیرا تاخیر در درمان می تواند منجر به ورم ریه و مرگ فرد شود.

[کل: 0 میانگین: 0]